Ubezpieczenia turystyczne

Ubezpieczenia turystyczne

Category : Ubezpieczenia

Właśnie zbliża się upragniony urlop, zagraniczny wyjazd już dawno zaplanowany, jeszcze tylko spakować bagaże i w drogę! W tym momencie warto zadbać o to, aby podróż marzeń nie okazała się ruiną finansową.

Za granicą dotkną może nas wypadek lub choroba, a z tym związane będą zwykle ogromne wydatki. Średnie koszty zagranicznego leczenia ambulatoryjnego to kilkaset euro, pobytu w szpitalu – ok. 1.000 € za dzień, transport ambulansem do Polski – 3.000 €, samolotem sanitarnym – 10.000 €, koszt akcji ratowniczej z wykorzystaniem śmigłowca to ok. 100 € za minutę. Postarajmy się więc o dobra polisę turystyczną.

Polisa turystyczna zawiera w sobie kilka składników. Najważniejszym jest pokrycie kosztów leczenia za granicą. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Jaka jest suma ubezpieczenia, czyli do jakiej kwoty ubezpieczyciel będzie pokrywał nasze leczenie? Jest to o tyle istotne, że w różnych częściach świata koszty opieki medycznej są różne. Czy pomoc medyczna jest świadczona w formie bezgotówkowej? Czy polisa obejmuje skutki chorób przewlekłych lub tropikalnych? Czy obejmuje koszty ratownictwa (przydadzą się na wypadek poszukiwania w górach lub na morzu albo konieczności wezwania śmigłowca ratowniczego)? Czy wypadki spowodowane terroryzmem, zamieszkami lub wojną są objęte ochroną? Czy pokrywane jest transport zwłok w przypadku śmierci?

W polisie turystycznej istotny jest Assistance o szerokim zakresie. Jego wykupienie zobowiązuje ubezpieczyciela do organizacji wszelkiej pomocy w podróży, pomocy medycznej czy ratownictwa, pomocy prawnej, pomocy w tłumaczeniu, złożenia kaucji, zorganizowanie zastępstwa kierowcy, kontynuacji podróży czy powrotu do domu.

Kolejnym składnikiem polisy turystycznej jest ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Jednorazowe odszkodowanie po wypadku przysługuje w razie śmierci lub za trwały uszczerbek na zdrowiu. Zwrócić należy uwagę jakie wypadki i uszczerbki są w zakresie świadczonej ochrony oraz jakie są wyłączenia. Czy zakres ochrony dodatkowo obejmuje rehabilitację w Polsce?

Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej w życiu prywatnym sprzedawane wraz z ubezpieczeniem turystycznym to ochrona własnych środków finansowych przed skutkami szkód wyrządzonymi innym osobom (np. zniszczenie sprzętu, uszczerbek na zdrowiu).

Polisa turystyczna może zwierać ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego od kradzieży, zniszczenia czy utraty. Warto sprawdzić w jakich przypadkach i jaki sprzęt będzie chroniony.

Przed zawarciem ubezpieczenia należy określić kierunek wyjazdu (kraj, region świata), okres pobytu w podróży, cel wyjazdu (wypoczynek, zwiedzanie, sport, nauka, praca, leczenie). Przy aktywności sportowej musimy określić jej charakter – uprawianie sportu rekreacyjny, sport ekstremalny, ryzykowny, wyczynowy, zawodowy. Każde towarzystwo ma swoje definicje powyższych terminów i powinniśmy sprawdzić do jakiej grupy zaliczana jest np. jazda na nartach lub nurkowanie.

Osobnym elementem polis turystycznych jest ochrona poniesionych kosztów na bilet lotniczy lub imprezę turystyczną. Załóżmy, że planujemy wyjazd z dużym wyprzedzeniem i kupujemy bilet lub wycieczkę. Jeśli z przyczyn losowych (wypadek, choroba, śmierć bliskiej osoby) nie możemy wyjechać, polisa pokryje nam poniesione koszty.

Na koniec polecam zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia – szczególną uwagę proszę zwrócić na definicje, zakres i wyłączenia, a wątpliwości wyjaśniać ze swoim agentem.

Wszystkim życzę wspaniałych wyjazdów i niezapomnianych wrażeń. Natomiast polisa niech pozostanie nie wykorzystana.


Kwiecień 2020
P W Ś C P S N
« Sty    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930